Як українцям з ТОТ отримати атестат? 5 простих кроків

Відповідно до Статті 53 Конституції України кожен громадянин має право на освіту. У зв’язку з тимчасовою окупацією Російською Федерацією Автономної Республіки Крим та частини території окремих районів Донецької та Луганської областей України, громадянам України, які там мешкають, якийсь час було складно скористатися своїм правом на освіту та отримати український атестат про середню освіту – легітимний документ європейської країни, а не окупаційної влади
На сьогодні Урядом України прийнято низку рішень щодо спрощення процедури отримання освіти людям з тимчасово окупованих територій та українського атестату про освіту.
Мова йде, перш за все, про можливість дистанційного навчання та екстернат. З метою роз’яснення яким чином можна скористатись своїм правом на освіту, Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України створено інфографіку про 5 простих кроків для досягнення такої мети, в якій також вказано всі корисні посилання для отримання вичерпної інформації для учнів та їх батьків.
![]() | ![]() |
Важливо зазначити, що з українським документом про середню освіту державного зразка можна вступити до будь-якого вищого навчального закладу України та світу.
З метою залучення випускників з тимчасово окупованих територій до участі у вступній кампанії створено освітні центри «Донбас-Україна» та «Крим-Україна», через які випускники, які проживають на тимчасово окупованій території Криму та Донбасу можуть вступати до українських вищих навчальних закладів за спрощеною системою.
МТОТ постійно проводяться інформаційні кампанії для залучення до навчання в українських закладах освіти, як внутрішньо переміщених осіб, так і тих, хто вимушений був залишитись на тимчасово окупованій території.
Так, у 2017 році було створено та розповсюджено серію відео роликів зі зверненнями до майбутніх абітурієнтів від співачок Олександри Кольцової, Джамали, директора видавництва «Аба-ба-га-ла-ма-га» Івана Малковича та Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадима Черниша під загальною назвою «Вчитися в Україні».
У поточному році МТОТ реалізовано інформаційну кампанію «Кожен має право на освіту» в рамках якої було створено та розповсюджено роз’яснювальний відео-ролик; постійно вивчалась, систематизувалась інформація щодо удосконалення діяльності освітніх центрів Донбас-Україна» та «Крим-Україна»; заступники Міністра взяли участь у Дні відкритих дверей в Херсоні, Краматорську і Сєвєродонецьку; фахівцями МТОТ проводились роз’яснювальні зустрічі; досліджувалась та оприлюднювалась інформація про навчальні заклади освітніх центрів, які можуть безоплатно розмістити абітурієнтів в гуртожитках на час вступу, тощо.
Результатом такої спільної роботи Уряду, місцевої влади та зацікавленої громадськості стало те, що у цьому році до вищих навчальних закладів України через освітні центри «Донбас – Україна» та “Крим-Україна” вступило 1 749 студентів з тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської областей та АР Крим, що на 13 % більше, ніж у минулому році та в декілька разів більше, ніж одразу після окупації.
МТОТ продовжує робити все можливе, щоб громадяни України могли користуватись своїми правами, у тому числі обирати українські заклади освіти та отримувати легітимні документи про їх завершення, зокрема, в рамках своєї діяльності по реалізації Стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб та впровадження довгострокових рішень щодо внутрішнього переміщення на період до 2020 року, затвердженої розпорядженням КМУ від 15 листопада 2017 р. № 909-р.