Міжнародний суд ООН в Гаазі: Україна проти Росії

Україна звернулася до Міжнародного суду ООН на підставі двох конвенцій – Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та Міжнародної конвенції про ліквідацію усіх форм расової дискримінації.
Позиція України полягає у тому, що Російська Федерація різними способами підтримує незаконні збройні формування, які вчиняють терористичні акти на території України. Йдеться про смерті тисяч людей: в Авдіївці, Волновасі, Маріуполі, Харкові, а також про смерті пасажирів боїнгу МН17. Україна звинувачує РФ саме у фінансуванні та іншій підтримці формувань, які вчиняють злочини.
Слід зазначити, що українська делегація в суді чітко розмежувала ситуацію в Автономній Республіці Крим та на сході України, використовуючи різну термінологію та не ототожнюючи вимоги, адже вони не є однаковими для міжнародного права.
Під час слухання справи, представник України - заступник Міністра закордонних справ Олена Зеркаль неодноразово зауважила, зокрема, про підтримку РФ незаконних збройних формувань та озвучила кількість боєприпасів, наданих РФ для обстрілів Авдіївки.
«Протягом лише двох місяців з початку 2017 року кількість снарядів, які використовувались для обстрілів Авдіївки, оцінюється на рівні 15 000 штук. Ця кількість відповідає 14 вагонам, доверху наповненим боєприпасами. В той самий час офіційний речник російського Президента публічно висловив сподівання, що підтримувані Росією незаконні групи не залишаться без боєприпасів.», - нагадала Олена Зеркаль.
Для вчинення найжахливіших і найгучніших актів тероризму на сході України Російська Федерація надавала військову підтримку незаконним збройним формуванням.
«Атаки проти мирного українського населення є логічним продовженням підтримки, яку Російська Федерація надає групам, що вчиняють акти тероризму в Україні. Збиття літака рейсу МН17 за допомогою російської системи Бук не зупинило фінансування тероризму Російською Федерацією. За постійної підтримки з боку РФ відбулася атака на автобус у Волновасі. Лише за два тижні потому був обстріляний Маріуполь, а Краматорськ – за декілька тижнів після цього. У Харкові мирне населення було залякане низкою вибухів.», - зазначила пані Зеркаль.
Інший представник України професор Гарольд Хонджі Ко 8 березня 2017 року також констатував наявність військової підтримки РФ збройних формувань на сході країни:
«Під час збройного конфлікту Конвенція про боротьбу з фінансуванням тероризму чомусь не забороняє Росії надсилати летальну зброю до підтримуваних Росією збройних груп на сході України. Навіть коли ці групи навмисно використовують цю зброю для атак на цивільне населення у мирних українських містах, і навіть коли надані Росією ракети вражають пасажирський літак, вбиваючи близько 300 цивільних, включно з трьома немовлятами. Той факт, що так звана «ДНР» бере участь у військовому конфлікті з силами України жодним чином не звільняє Росію від відповідальності, коли вона надає ракети бойовикам. », - сказав під час виступу Гарольд Хонджі Ко.
Отже, протиправна діяльність окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) кваліфікується як «підтримувана РФ». Підтримка Російською Федерацією незаконних збройних формувань на сході України в основному зазначається як «військова» (надання/постачання боєприпасів) та «фінансова». «Підтримка» не дорівнює окупації, військовий та фінансовий її компоненти є елементами здійснення «ефективного контролю».