МІНІСТР В.ЧЕРНИШ: ЩОРАЗУ, КОЛИ у ПЕРЕГОВОРНОМУ ПРОЦЕСІ НАМІЧАЄТЬСЯ ПРОГРЕС, РФ ВИКОРИСТОВУЄ ТАКТИКУ ПІДІГРІВУ КОНФЛІКТУ

10 червня 2019 р. у прямому ефірі  ТК «ПРЯМИЙ» Міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш роз’яснив ключові проблеми невиконання Мінських домовленостей а також розвінчав міф «економічної блокади»

ПРО ПРИПИНЕННЯ ВОГНЮ НА СХОДІ УКРАЇНИ

«Тему припинення вогню необхідно розглядати так, як це записано в Резолюції Ради Безпеки ООН 2202. Як цього досягти? Має бути забезпечено розведення сил та  відведення тяжкого озброєння.  Однак це неможливо зробити без політичної волі та без моніторингу» наголосив Міністр.

В.Черниш також роз’яснив особливості ведення моніторингу, який  здійснюється ОБСЄ: «Перший вид – технічний моніторинг. Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ використовує камери відеоспостереження ка контрольних пунктах в’їзду-виїзду, які дозволяє бачити ситуацію. Другий вид моніторингу – патрулювання СММ ОБСЄ, яке не так легко забезпечити: окупаційні адміністрації можуть не допускати на певні території, аргументуючи проблемами замінованості. Друга складова Мінських угод – незастосування важких видів озброєнь. Це важливо! – наголосив Міністр, – Коли збройні сили України, наші бійці,  знаходяться на передовій і бачать провокації з боку незаконних збройних формувань, вони будуть стріляти у відповідь, тому що це небезпека для їх життя. Тобто все це складна робота фахівців в Мінську, із забезпеченням того, щоб ніхто не набув тактичної переваги».

КОЛИ В ПЕРЕГОВОРНОМУ ПРОЦЕСІ НАМІЧАЄТЬСЯ ПРОГРЕС, РФ ВИКОРИСТОВУЄ ТАКТИКУ ПІДІГРІВУ КОНФЛІКТУ

Вадим Черниш акцентував увагу, що з початком Мінського процесу активні бойові дії суттєво зменшились, однак для їх повного припинення необхідно здійснити низку обов’язкових заходів,  передбачених Мінськими угодами. 

Також Міністр зазначив: щоразу, коли в переговорному процесі намічається прогрес, Російська Федерація за допомогою підконтрольних їй незаконних збройних формувань використовує на Донбасі тактику постійного підігріву конфлікту.

«Для прикладу, ви щось готуєте. В рекомендаціях написано, що спочатку потрібно додати максимально вогню та довести до кипіння, потім трохи прикрутити, аби "не зірвало кришку". Приблизно таку саму тактику використовує Російська Федерація. Як тільки намічається якийсь прогрес, Росія максимально підігріває процес, але так, щоб  «не зірвало кришку»

УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВА НІКОЛИ НЕ ВВОДИЛА БЛОКАДУ ПРОТИ СВОЇХ ГРОМАДЯН

«Що стосується так званої торгівлі: ми пішли в риторику, яку запропонувала нам Російська Федерація. Але Українська держава ніколи не вводила блокаду проти своїх громадян. Жодного разу цього не було. Було припинено не торгівлю, а перевезення вантажів з підприємств, які належали українським власникам, але знаходилися в окупованій частині Донбасу»

Міністр наголосив, що РФ, скориставшись ситуацією взимку 2017 року захопила всі підприємства українських власників і ввела туди так звані «тимчасові адміністрації по управлінню», після чого Рада національної безпеки та оборони України була  вимушена прийняти рішення про неможливість підтримки зв’язків з українськими підприємствами.

«Скажімо, було підприємство українського власника. Незважаючи на неможливість обігу коштів з окупованою територією, перераховувались кошти у гривні на картки, видані українськими банками, шахтарям, іншим працівникам… З їх карток сплчувались в український бюджет  ПОДАТКИ ТА ВІЙСЬКОВИЙ ЗБІР. Військовий збір більше ста тисяч людей на окупованих територіях сплачували із зарахованих коштів до припинення перевезення вантажів. Лише коли законні власники втратили контроль над свохми підприємствами, РНБО прийняла таке рішення»

В.Черниш навів приклади, як керовані Російською Федерацією окупаційні адміністрації нібито хотіли дозволити перевезення вантажів, але застосовуючи збройний шантаж, вимагали, щоб товари, зокрема вугілля, обкладалося «зборами», на що українська сторона відповідала категоричною відмовою:

«Від нас вимагали дати погодження, щоби українські підприємства сплачували податки до бюджетів фактично «окупаційної влади». На це українська делегація ніколи не йшла».