Інформаційне зведення з питань реінтеграції (01-16 липня 2020 року)

Протягом минулого періоду (01-16 липня 2020 р.) відзначимо такі основні події:

1.     Нормативне та організаційне забезпечення заходів з реінтеграції.

1 липня 2020 року Уряд відновив роботу Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов’язаних з визнанням осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Прийняття рішення дозволить спрямувати бюджетні кошти на:

• Матеріальну допомогу особам, позбавленим особистої свободи, для забезпечення надання професійної правової допомоги (в тому числі заходів, спрямованих на забезпечення можливості її надання);

• Матеріальну допомогу особам, звільненим з полону;

• Продовження виплати державних стипендій імені Левка Лук’яненка особам, які вже її отримують, та призначення стипендій новим стипендіатам;

• Забезпечення здійснення заходів із психологічної реабілітації, соціальної та професійної адаптації осіб, інших заходів з реінтеграції населення тимчасово окупованих територій.

2 липня представлено “Актуальні орієнтири державної політики у зв’язку з тимчасовою окупацією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя”. Цей документ розроблено спільно Представництвом Президента України в АР Крим, Мінреінтеграції та Комітетом Верховної Ради України з прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя.

Документ окреслює єдиний державний підхід до використання термінології, а також позиції щодо найбільш резонансних питань: громадянства, захисту утримуваних осіб, статусу та захисту корінного народу - кримських татар, визначенню незаконних органів окупаційної “влади”, ставленню щодо водопостачання, політики санкцій тощо.

3 липня Верховна Рада України на позачерговому засіданні проголосувала за спрощення процедури вступу до закладів вищої освіти випускникам шкіл з тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської областей України, АР і Крим і м. Севастополя. Закон підписаний Президентом 10 липня.

Це рішення спрямоване на реінтеграцію якомога більшої кількості дітей і молоді, які зараз проживають на тимчасово окупованій території України і яким на момент початку війни було лише 11-13 років. З особливостями вступу до ЗВО дітей з ТОТ можна ознайомитись за посиланням.

8 липня Кабмін призначив Віце-прем’єр-міністра – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексія Резнікова головою Міжвідомчої комісії з виконання рішень Європейського суду з прав людини.

Основні завдання комісії: розробка механізму усунення системних і структурних проблем, які згадані в рішеннях ЄСПЛ; підготовка та надання Кабміну пропозицій щодо виконання рішень ЄСПЛ та Комітету міністрів Ради Європи; вдосконалення нормативно-правової бази з метою виконання рішень ЄСПЛ.

8 липня Уряд ухвалив розпорядження про розподіл субвенції на виплату грошової компенсації на придбання житла внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України. Розпорядженням передбачено виділення 250 млн грн для придбання житла для 219 ветеранів.

15 липня Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету ухвалено рішення щодо погодження розподілу між місцевими бюджетами субвенції в обсязі 6,98 млн гривень для придбання 24 квартир для тимчасового проживання приблизно 87 внутрішньо переміщених осіб, у населених пунктах: Донецької області (м. Сіверськ – 1 квартира, м. Добропілля – 2 квартири, м. Лиман – 2 квартири, м. Авдіївка – 5 квартир, м. Бахмут – 3 квартири); Луганської області (м. Старобільськ – 2 квартири); Хмельницької області (м. Волочиськ – 1 квартира); Львівської області (м. Городок – 3 квартири, м. Дрогобич – 2 квартири); Запорізької області (с. Якимівка – 1 квартира, м. Бердянськ – 2 квартири). Житло буде розподілене між внутрішньо переміщеними особами на основі бальної системи. Право претендувати на нього в першу чергу матимуть найбільш вразливі категорії ВПО.

2.     Діяльність щодо розвитку підконтрольної території Донецької і Луганської областей та Херсонської області України.

13 липня підписано фінансову угоду обсягом 64 млн євро, що переводить на етап практичної реалізації проект будівництва заводу з виробництва питної води у місті Маріуполі. Проект фінансується Урядом Франції шляхом надання пільгового кредиту (надається на строк 30 років, відсоткова ставка складає 0,08% річних, а пільговий період становить 10 років). Мінреінтеграції здійснює супровід цього проекту.

Будівництво заводу не тільки підвищить якість життя у Маріуполі, але й забезпечить незалежність міста від поставок води, які здійснюються через тимчасово окуповані райони Донеччини.

14 липня відбулась зустріч представників Мінреінтеграції з  Надзвичайним і Повноважним Послом Турецької Республіки в Україні Ягмуром Ахметом Гюльдере. Обговорювалися практичні аспекти реалізації проекту будівництва житлових комплексів з об’єктами соціальної інфраструктури для ВПО з окупованого Криму. Проект буде втілений за допомоги Туреччини, планується збудувати 500 квартир у Херсоні та Генічеську. Будівництво планується розпочати цього року, щоб навесні 2021 року люди отримали квартири.

15 липня Уряд ухвалив рішення щодо реалізації соціальної благодійної програми з відновлення добробуту мешканців і розвитку територіальних громад Донецької та Луганської областей України. Загальний обсяг фінансування за програмою складатиме 100 млн. грн.

У рамках цієї програми, яка є спільною ініціативою Мінреінтеграції та Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», заплановане встановлення сонячних електростанцій на житлових будинках, будівлях соціальної інфраструктури, у тому числі – закладах освіти, охорони здоров’я, культури, спорту тощо, приміщеннях правоохоронних органів, органів влади та місцевого самоврядування.

Також буде влаштоване освітлення пішохідних переходів, мостів, зупинок громадського транспорту та інших місць загального користування на основі фотоелектричних модулів.

15 липня Кабінет Міністрів України доручив передати комплекс споруд КПВВ "Чонгар" (Херсонська область) від АТ "Укрзалізниця" на баланс ДП "Реінтеграція та відновлення", яке знаходиться у відання Мінреінтеграції. Цей крок дозволить фіналізувати проект створення сервісного хабу на КПВВ «Чонгар», який здійснюється у рамках співпраці з ТОВ «Socar energy Ukraine».

3.     Робочі поїздки команди Мінреінтеграції на Донеччину і Луганщину.

Переведення карантину, пов’язаного з епідемією COVID-19, в адаптивний режим дозволило активізувати роботу команди Міністерства безпосередньо у регіонах.

5 липня Віце-прем’єр-міністр – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков у складі урядової делегації на чолі з прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем взяв участь в урочистих заходах, присвячених шостій річниці звільнення мм. Слов’янська та Краматорська від підконтрольних Російській Федерації загарбників.

Краматорськ та Слов‘янськ є символом спільної перемоги української армії, волонтерів, добровольців, громадянського суспільства, які у найскладніші для країни часи згуртувалися і дали відсіч країні-агресору. Завдяки цьому вдалося звільнити північно-східну частину Донбасу.

4-8 липня з робочою поїздкою в Донецькій і Луганській областях перебувала заступник Міністра Інна Голованчук.

Під час зустрічей з керівництвом обласних військово-цивільних адміністрацій та фахівцями профільних підрозділів особливу увагу було приділено питанням організації протиепідемічних заходів у населених пунктах, реформуванню системи охорони здоров’я, поточній ситуації та питанням життя прифронтових районів, потребам у відновленні зруйнованого та пошкодженого війною житла, допомоги внутрішньо переміщеним особам, посиленню роботи територіальних підрозділів Мінреінтеграції.

Під час поїздки:

·        Відвідано КПВВ «Станиця Луганська» (Луганська область) та «Новотроїцьке» (Донецька область), проведено зустрічі з представниками ДПСУ, підрозділів цивільно-військового співробітництва ЗСУ. Відзначено, що на КПВВ створені необхідні умови для пропуску громадян через лінію дотику у разі виникнення особливих потреб гуманітарного характеру під час дії карантинних обмежень.

·        Ознайомилась з умовами несення служби військовими на передовій.

·       Відвідано населені пункти, які розташовані впритул до лінії дотику, зокрема, ознайомилась з результатами програми ДСНС та ДонВЦА щодо відновлення пошкоджених обстрілами дахів на житлових будинках.

·        Проведено зустріч з підприємцями м. Краматорська, де обговорювалися проблема відтоку молоді та необхідності вдосконалення підготовки у закладах середньої-спеціальної та середньо-технічної освіти для відповідності вимогам ринку, тощо.

9-10 липня на Луганщині та Донеччині з робочою поїздкою перебував заступник Міністра Давид Макар’ян. Серед пріоритетних питань - обговорення з ВЦА та місцевими спільнотами напрямків актуалізації Державної цільової програми відновлення та розбудови миру в східних регіонах України і продовження цієї програми на наступний період. Також у фокусі його візиту були питання розвитку та створення робочих місць у мономістах у контексті реорганізації підприємств вугільної промисловості.

Давид Макар’ян взяв участь у церемонії відкриття підстанції 500 кВ «Кремінська» (м. Кремінна, Луганська область), яка є стратегічним об’єктом енергетичної інфраструктури. Підстанцію збудовано за 11 місяців, вартість проекту – 1,3 млрд грн. Введення в експлуатацію цієї ПС дозволить повністю возз’єднати північ Луганщини з Об’єднаною енергосистемою України. Це підвищить енергетичну безпеку, а також забезпечить можливості для притоку інвестицій, створення нових підприємств.

За підсумками звітів про результати робочих поїздок Віце-прем’єр-міністром дано низку доручень. Зокрема, буде розроблено графік планових поїздок керівництва Міністерства, які здійснюватимуться на регулярній основі, до Херсонської, Донецької та Луганської областей, а також вжито низку заходів для посилення роботи територіальних підрозділів Мінреінтеграції.