ІНФОРМАЦІЙНЕ ЗВЕДЕННЯ ЩОДО СИТУАЦІЇ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ УКРАЇНИ
Мінреінтеграції у межах компетенції збирає та аналізує інформацію щодо поточної ситуації в тимчасово окупованих районах Донецької та Луганської областей, а також в Автономній Республіці Крим і м. Севастополі.
Протягом останнього тижня зафіксовано такі тенденції і особливості.
1. Визнання різкого погіршення стану в контексті епідемії COVID-19
На усіх тимчасово окупованих Росією територіях України - і на Донбасі, і в Криму – відбувається загострення епідеміологічної ситуації внаслідок поширення захворювання COVID-19. Це результат безвідповідальних дій російських окупаційних адміністрацій, які тривалий час приховували інформацію про реальне становище, свідомо наражаючи громадян на небезпеку.
Зокрема, 22 квітня окупаційні адміністрації в ОРЛО і ОРДО синхронно визнали наявність перших летальних випадків від коронавірусу. Також було синхронно оприлюднено інформацію про значне зростання кількості інфікованих.
Подібний «збіг» є свідченням того, що рішення про оприлюднення інформації стосовно епідемії приймається в одному центрі, який координує роботу обох російських окупаційних утворень у рамках режиму ефективного контролю з боку держави-окупанта.
Якщо зранку 22 квітня окупаційна влада в ОРДО заявляла про наявність 36 випадків зараження коронавірусом, то ввечері того ж дня було оголошено вже про 67 інфікованих (зростання на 86%). Окупаційна адміністрація в ОРЛО 22 квітня оголосила про наявність 48 інфікованих (зростання порівняно з 17 квітня у 2,3 рази).
Загалом російські окупаційні адміністрації в Донецьку та Луганську оприлюднили інформацію що «на сьогодні в ОРДО коронавірус виявлено у 67 осіб, 8825 осіб знаходяться під наглядом» (дані російської окупаційної «влади» в Донецьку) і щодо перебування «під наглядом понад 5 тисяч мешканців, в інфекційних відділеннях – до 100 осіб» (дані російської окупаційної «влади» в Луганську). Таким чином, в ОРДЛО, згідно з їхніми даними, під медичним наглядом через коронавірус COVID-19 перебувають понад 13 тисяч осіб.
З 22 квітня в ОРЛО введено додаткові обмежувальні заходи – заборонено відвідування хворих у лікарнях і кладовищ (крім оформлення послуг поховання), вводяться дозволи на пересування. У зв’язку з негативною епідеміологічною ситуацією перекрито основні виїзди з м. Хрустальний (раніше – м. Червоний Луч). У м. Первомайськ, закрите на карантин ще 15 квітня, населення надзвичайно стурбоване відсутністю правдивої інформації про епідемію, адже люди знають про факти захворювання, у тому числі – серед медиків, які приховуються окупаційною адміністрацією.
В ОРДО з 18 квітня на карантин переведено Донецьке обласне територіальне клінічне об’єднання (лікарня ім. Калініна) та Горлівську міську лікарню №3. Пацієнтів з цих лікарень вивозять до закладів охорони здоров’я у м. Макіївка, м. Ясинувата та м. Зугрес. Вживаються заходи для припинення міжміського сполучення, у т.ч. – між містами Макіївка і Донецьк. Раніше було переведено у режим суворої ізоляції м. Новий Світ, де знаходиться Старобешевська ТЕС. 22 квітня у м. Сніжне захворювання на коронавірус було виявлено у двох осіб, які нещодавно прибули з Москви.
Представники російської окупаційної адміністрації у Криму станом на ранок 23 квітня визнали наявність 53 інфікованого. Зокрема, коронавірус виявлено у сімейної пари волонтерів з Ялти, яких інфікував приїжджий з Російської Федерації. Через це у зоні ризику опинилися понад 30 осіб, які перебували у режимі самоізоляції і яким зазначені волонтери доставляли продукти.
«Керівник» російської окупаційної адміністрації у Севастополі М.Развожаєв повідомив про збільшення протягом 22 квітня підтверджених випадків зараження з 18 до 25.
На усіх тимчасово окупованих територіях – і на Донбасі, і в Криму - спостерігається гостра нестача медичного персоналу для супроводу хворих, а також поширення коронавірусу серед військових окупаційних контингентів, що ретельно приховується.
«Очільник» окупаційної структури в Криму С.Аксьонов публічно закликав громадян РФ не їхати до Криму, задля попередження поширення інфекції на території українського півострову. Одночасно представники російських наглядових органів визнали, що темпи росту захворюваності на коронавірус у Криму вищі, ніж у Москві.
Такий стан викликає невдоволення місцевого населення, зафіксовано акти вандалізму проти автомобілів, що мають не кримські реєстраційні номерні знаки.
2. Загострення проблем на підприємствах вугільної галузі та залізничному транспорті
Тенденції щодо погіршення економічної ситуації на території ОРДЛО посилюються з початку року.
Зокрема, на території ОРЛО у першому кварталі 2020 р. видобування вугілля знизилося на 33%, а виробництво феросплавів – на 60%. При цьому на 40% зросли борги по заробітній платі (до 2,7 млрд руб.).
Найбільш критична ситуація склалась у м. Хрустальний, де сукупні борги з заробітної плати підприємств міста збільшилися протягом року у вісім разів – до близько 580 млн руб. Основна причина – загострення кризових явищ у вуглевидобувній промисловості.
У цьому контексті окупаційна адміністрація вже анонсувала заходи з «реорганізації» вугільної галузі. Ухвалено «закон» щодо порядку ліквідації збиткових підприємств, що фактично означатиме масове скорочення.
Протягом квітня вже були закриті шахти «Новопавлівська», «Міусинська», «Вергелівська», розглядається питання «сухої» консервації шахти «Никанор-Нова». Протягом року очікується закриття ще 5 шахт. Закриття вугільних підприємств ставить під загрозу об’єкти соціальної інфраструктури, які утримувалися за їхній рахунок.
У межах «реорганізації» розглядається проєкт створення «державного унітарного підприємства» (ДУП) під робочою назвою «Східвугілля» («Востокуголь»), якому будуть передані усі вугільні активи на території ОРЛО. У т.ч. ДУП «Центроуголь», «Антрацит» та «Углереструктуризация», а також т.зв. Філії 2 ЗАТ «Внєшторгсервіс» («Ровенькиантрацит», «Свердловськантрацит» та «Краснодонвугілля»).
За наявною інформацією, на посаду керівника нової структури розглядається кандидатура громадянина Російської Федерації Андрія Чуріна, який до цього керував вугільним напрямком «Тувинської енергетичної промислової корпорації» (власник – бізнесмен Руслан Байсаров) і нещодавно очолив філію №2 ЗАТ «Внєшторгсервіс». Зазначена компанія зареєстрована у Південній Осетії і здійснює управління низкою промислових підприємств в ОРДЛО в рамках контролю державою-окупантом.
Упродовж березня-квітня загострилися кризові явища у роботі залізниці в ОРДО. На тлі економічної стагнації та карантинних обмежень різко знизилися обсяги перевезень, відбувається переведення працівників на 3-4-денний робочий тиждень, збільшуються борги по заробітній платні.
За наявною інформацією, минулого тижня керівництвом т.зв. «ДП «Донецька залізниця» на території ОРДО прийнято рішення про ліквідацію залізничного вузла на станції «Микитівка» (м. Горлівка) та прилеглої до нього інфраструктури: вокзалу, локомотивного депо, відновлювального поїзду та пункту технічного обслуговування. При цьому, серед працівників станції «Микитівка», яких буде звільнено, проводиться агітаційна кампанія щодо вступу до лав підконтрольного Росії окупаційного контингенту.
3. Збільшення тиску і порушення прав людини у тимчасово окупованому Криму
Низка подій у квітні 2020 року свідчить про посилення тиску російської окупаційної влади в Криму на громадян, які не сприймають порядки держави-агресора.
Зокрема, через 6 років окупації на тимчасово окупований Крим і Севастополь поширено дію указу Президента РФ 09.01.2011 р., яким визначається режим земель у прикордонних районах Росії.
Це рішення створює передумови для примусового вилучення окупаційною владою 9,75 тис. земельних ділянок, які належать громадянам України і межують з Херсонською областю або знаходяться у прибережних районах тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим і міста Севастополя.
Даний акт є грубим порушенням права на власність і вже викликав різку критику не тільки з боку України, але й з боку міжнародної спільноти. У разі спроб вилучення земельних ділянок Мінреінтеграції наполегливо рекомендує звертатися до Європейського суду з прав людини.
Поряд з цим окупаційна «влада» під приводом «боротьби з екстремізмом» масово надсилає кримськотатарським активістам «попередження» з метою недопущення навіть одноосібних акцій солідарності і вшанування пам’яті жертв депортації корінного народу 18 травня.
Паралельно продовжується тиск на кримчан через кримінальні і адміністративні переслідування. Зокрема, впродовж останніх 10 днів:
· Так зване «управління слідчого комітету Росії в Криму» висунуло сфабриковані звинувачення лідеру кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву за трьома статтями, дві з яких — за справою його сина Хайсера Джемілєва.
· Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону (Росія) продовжив арешт вісьмом кримським татарам, обвинуваченим у справі «другої Бахчисарайської групи Хізб ут-Тахрір» на три місяці (до 13 серпня).
· Лефортівський суд Москви відмовив в апеляційній скарзі на продовження утримання під вартою громадянина України Івана Яцкіна, заарештованого за «держзраду РФ» (перебуватиме під вартою до 16 червня).
· У так звану «прокуратуру» Радянського району для надання пояснень, нібито за фактом порушення закону, був викликаний імам Длявер Халілов. 22 квітня під час повторного виклику проти Халілова порушено адміністративну справу за проведення п’ятничного намазу у мечеті, який прокуратура трактувала як проведення незаконного зібрання.
· Апеляційний військовий суд військового містечка Власіха (Росія) залишив без зміни вирок кримському татарину Енверу Сейтосманову, засудженому до 17 років позбавлення волі за звинуваченням в організації осередку «Хізб ут-Тахрір».
15 квітня в українському Криму підрозділами ФСБ РФ були захоплені і заарештовані дві особи, яких у російській спецслужбі назвали «українськими диверсантами», звинувативши у співпраці з українською воєнною розвідкою. Представники ГУР МО України розцінили вказані дії як чергову провокацію і реакцію на арешт в Києві генерала СБУ, якого підозрюють у державній зраді і роботі на спецслужби країни-окупанта. Представництво Президента України в АР Крим у своїй заяві засудило чергове незаконне затримання.