Інформаційне зведення щодо основних тенденцій на ТОТ у квітні 2020 року

У рамках стратегії інформаційної реінтеграції тимчасово окупованих Росією територій Донецької і Луганської областей, Автономної Республіки Крим і м. Севастополя Мінреінтеграції відслідковує розвиток ситуації на ТОТ.

Протягом квітня 2020 р. відзначаються такі основні тенденції:

1. Неспроможність російських окупаційних адміністрацій на ТОТ ефективно протидіяти епідемії COVID-19

У контексті епідемії проявилися такі негативні чинники, які створюють загрозу для цивільного населення на окупованих Росією територіях і є спільними для ТОТ ДЛО та ТОТ АР Крим і м. Севастополя:

• Приховування окупаційними адміністраціями відомостей про реальний стан (зокрема, шляхом встановлення прямої заборони медикам поширювати інформацію, вилучення медичної документації);

• Заниження (за наявними оцінками – мінімум у 2-2,5 рази) «офіційної» статистики щодо виявленої захворюваності шляхом встановлення діагнозів «ОРВІ», «пневмонія», «серцева недостатність» особам, які мають виражені ознаки захворювання на коронавірус;

• Тривале заперечення летальних випадків (до 22.04.20 – на ТОТ ДЛО, до 30.04 – у м. Севастополі, до 05.05 – на ТОТ АР Крим);

• Неможливість встановити реальну ситуацію через брак тестів;

• Брак медичного персоналу (при високому рівні захворюваності медиків, що призвело до закриття на карантин низки медичних установ), медичних препаратів, ЗІЗ, дезінфекторів;

• Особливі протиепідемічні заходи з метою захисту окупаційних військових контингентів, які перетворилися на додатковий чинних епідемічної загрози через недотримання соціальної дистанції (зокрема – внаслідок проведення військових навчань та репетицій параду до 9 травня), у деяких випадках – за рахунок цивільного населення;

• Намагання поширювати неправдиву інформацію про загрозу інфікування з території України (використовувалося як мотив для закриття КПВВ у березні);

• Неконтрольоване завезення вірусу з території РФ, у переважній більшості випадків – з/або через Москву.

Особливістю ситуації на ТОТ ДЛО є ознаки зовнішнього контролю з боку держави-окупанта. Зокрема:

1) 10.04 – окупаційними адміністраціями ТОТ ЛО і ТОТ ДО синхронно заявлено про припинення організованих виїздів місцевих мешканців до Ростовської області РФ з метою отримання російських паспортів після встановлення непоодиноких випадків завезення інфекції учасниками таких поїздок;

2) 17.04 – синхронно оголошено про перенесення святкових заходів і параду до 9 травня (після аналогічної заяви 16.04 президента РФ В.Путіна);

3) 22.04 – відбулось синхронне визнання перших летальних випадків у контексті епідемії коронавірусу;

4) Узгоджена позиція щодо створення перешкод для поставок допомоги міжнародними гуманітарними організаціями з території України та для СММ ОБСЄ (вимога 14 денної обсервації та ін.). Зокрема, у період з 27.04 по 08.05 зафіксовано 25 випадків перешкоджання моніторам СММ ОБСЄ у виконанні завдань в рамках мандату.

5) Скоординоване приховування даних про факти захворювання в окупаційних контингентах на тлі підтвердженої інформації про наявність інфікованих COVID-19, тощо.

Серед показових випадків у зазначений період є такі:

1) За наявною інформацією, 5 квітня у м. Донецьку (ТОТ ДО) з встановленим діагнозом COVID-19 госпіталізований співробітник ФСБ РФ, який нещодавно прибув з Росії.  

2) У Ялті (ТОТ АР Крим) 17 квітня встановлено зараження коронавірусом у родини волонтерів (інфіковані особою, яка приїхала з Росії), що розвозили продукти громадянам, які перебували на самоізоляції. 28 квітня у 7 мешканців Ялти, які контактували з інфікованими волонтерами, виявлено коронавірус.

3) На ТОТ ЛО 21 квітня у Первомайську помер літній чоловік, інфікований коронавірусом. 23 квітня у м.Первомайську помер лікар-отоларинголог місцевої лікарні (станом на 30 квітня у місті було визнано 49 випадків коронавірусу з 129 визнаних на ТОТ ЛО). Водночас інформацію про смерть лікаря приховували майже два тижні і оприлюднили тільки 5 травня. Що сприяло поширенню панічних настроїв серед місцевих мешканців, які знали про кілька смертей і розуміли, що місцеві «очільники» вводять в оману, приховуючи масштаби епідемії.

4) У м. Севастополі 24 квітня захворіли військові будівельники на об’єктах Міноборони РФ у бухті Омега та на Бельбеку. Внаслідок цього станом на 7 травня захворювання на коронавірус підтверджено у понад 60 військових будівельників (загалом у Севастополі визнано 135 випадків інфекції, у тому числі – 2 летальні), понад 700 будівельників локалізовані в обсерваторах. Очікується збільшення кількості інфікованих.

Спільною рисою для усіх ТОТ є невизнання захворюваності в окупаційних контингентах. Зокрема, на тлі понад 2000 інфікованих у збройних силах на території Росії, «офіційна» інформація про захворювання коронавірусом в окупаційному контингенті в Криму і Севастополі відсутня (при цьому, як зазначалося, понад 60 інфікованих військових будівельників у тому ж Севастополі). Існує значна кількість свідчень очевидців про захворювання коронавірусом серед представників окупаційних контингентів на ТОТ ДЛО.

Подібне приховування даних створює небезпеку для цивільних осіб, особливо – у контексті регулярного залучення військових з окупаційних підрозділів ЧФ РФ до навчань на території Росії.

Занепокоєння викликає ситуація на ТОТ ЛО, де внаслідок спалахів епідемії окупаційна адміністрація застосовує тактику карантинного блокування цілих міст, забороняючи пересуватися навіть на особистому транспорті, включаючи велосипеди.

При цьому існують ознаки виходу епідемії з-під контролю та посилення її негативного впливу на загальний стан системи охорони здоров’я. Так, внаслідок захворювання медиків через відсутність засобів індивідуального захисту 27 квітня на карантин закрито 4-ту підстанцію швидкої медичної допомоги в м.Луганськ, яка обслуговувала Каменобрідський та Ленінський райони (проживає 112 тис. осіб, близько 30% від населення м. Луганськ). Закриття установи збільшить час прибуття бригад швидкої допомоги на виклик (вже складає понад 1 годину).

Якщо 24 квітня окупаційна «влада» ТОТ ЛО повідомила про 70 хворих на коронавірус, то 30 квітня було визнано вже 129 випадків інфекції. Останні дані, коли було визнано 162 випадки захворювання, оприлюднювалися на ТОТ ЛО три дні тому - 5 травня. Це пов’язано з критичним дефіцитом тестів, які розподілені серед лікувальних закладів по 5 штук під сувору звітність і зарезервовані для потреб представників окупаційних органів та військових контингентів.

У випадку ускладнень у Російській Федерації, де станом на 7 травня зафіксовано понад 177 тис. хворих на коронавірус і понад 1,6 тис. померлих, цивільне населення ТОТ ДЛО опиниться у скрутному становищі.

Російський координуючий центр змушує окупаційні адміністрації на ТОТ ДЛО до суперечливих дій, які створюють пряму загрозу для місцевих мешканців. З одного боку – штучно блокуються контакти з вільними територіями Донбасу і міжнародними гуманітарними організаціями, з іншого боку – блокуються поставки з РФ медпрепаратів і сировини для виготовлення ЗІЗ і дезінфекторів. Внаслідок чого під час епідемії штучно формується тотальна залежність тимчасово окупованих територій від монопольних поставок з Росії, навколо яких вибудовано систему зловживань.

2. Збереження курсу на мілітаризацію ТОТ АР Крим та м. Севастополя

Незважаючи на складну епідеміологічну ситуацію та кризові явища в економіці, російська окупаційна «влада» продовжує курс на підпорядкування життя на тимчасово окупованому Кримському півострові логіці розбудови військової бази.

Це проявлялося як у збереженні високої інтенсивності суто військових заходів, так і у залученні окупаційного військового контингенту для виконання завдань в інтересах цивільних окупаційних адміністрацій.

У цілому за квітень 2020 року у Криму відбулося понад 30 помітних військових навчань різних окупаційних підрозділів – від мінно-розшукової служби і розрахунків БПЛА до підрозділів морської піхоти, з’єднань кораблів, авіації та ЗРК С-400.

17 квітня у РФ було заявлено про перекидання підрозділів РХБЗ Чорноморського флоту РФ з тимчасово окупованого Криму до Абхазії (окупованої Росією території Грузії). Цей факт подавався як продовження «гуманітарної місії» збройних сил Росії у контексті боротьби з епідемією коронавірусу. Сили РХБЗ ЧФ РФ також демонстративно проводили дезінфекцію військових та деяких цивільних об’єктів в Криму і Севастополі.

30 квітня армійський корпус ЧФ РФ провів навчання з «відбиття нападу» диверсійної групи умовного противника на філію військово-морського клінічного шпиталю в Сімферополі.

28 квітня 2020 р. «очільник» російської окупаційної адміністрації у м. Севастополі М.Развозжаєв повідомив, що, згідно аналізу споживання води та хлібу, у Севастополі проживає 700 тис. осіб. Станом на 1 січня 2014 р. кількість населення у Севастополі складала 393 тис. осіб. Станом на 1 січня 2020 р. «російська статистика» зазначала, що у місті офіційно мешкає 450 тис. осіб.

Вказані відомості свідчать, що за 6 років окупації номінальне населення Севастополя зросло на 15%, а реальне – на майже 80%. Значна частина нових мешканців – це військовослужбовці окупаційного контингенту, співробітники силових органів РФ та члени їхніх родин. З урахуванням виїзду з Севастополя частини громадян України, які не сприйняли окупацію, йдеться про свідому істотну заміну населення державою-окупантом, що є порушення міжнародного гуманітарного права і прирівнюється до військового злочину.

3. Різке погіршення економічної та екологічної ситуації на ТОТ ДЛО

У квітні 2020 р. було зафіксовано поглиблення цілої низки критичних явищ. Внаслідок варварської експлуатації ресурсів та інфраструктури ТОТ ДЛО окупаційними адміністраціями та російськими суб’єктами відбувається системна деградація території, накопичуються економічні, соціальні та екологічні проблеми.

Зокрема, окупаційною «владою» ТОТ ЛО прийнято рішення провести «реорганізацію» вугільних підприємств, що на практиці означатиме істотне скорочення робочих місць і закриття частини об’єктів соціальної інфраструктури.

Серед іншого, було ухвало рішення про суху консервацію шахти «Никанор-Нова» (м.Зоринськ, Перевальський район ТОТ ЛО), де заборгованість по зарплаті накопичувалась з 2019 року. 29 квітня понад 50 шахтарів відмовились підніматися на поверхню з вимогою виплати заборгованості.

Після майже тижневого страйку під землею, який супроводжувався протестами родичів нагорі, адміністрація погодилась повернути борги за листопад-грудень 2019 р. При цьому рішення про закриття шахти не змінено, а саму ситуацію зі страйком місцеві «ЗМІ» не висвітлювали.

Наприкінці квітня на шахті «Довжанська капітальна» (м. Довжанськ, ТОТ ЛО) через значні проблеми зі збутом вугілля скорочено понад 250 гірників. При збереженні динаміки збуту очікуються подальші скорочення персоналу.

Це – типова ситуація і для ТОТ ДО, де так само планується «реорганізація» шахт і скорочення робочих місць. Наразі, за наявною інформацією, тільки 6 т.зв. «державних шахт» працюють на рівні беззбитковості, натомість 11 є нерентабельними. Слід зазначити, що більшість цих активів формально контролює зареєстроване у Південній Осетії (окупована Росією територія Грузії) ВАТ «Внєшторгсервіс».

Зокрема, загострюється криза на шахті «Комсомолець Донбасу» (м. Хрестівка, колиш. м.Кіровське), де обліковується 4,6 тис. працівників. Заборгованість перед шахтою за вироблену продукцію складає 4,9 млрд. рос.руб., при цьому сама шахта вже накопичила майже 300 млн.рос.руб. боргів за спожиту електроенергію і понад 31 млн. рос.руб. боргів по зарплаті.

Наприкінці березня 2000 працівників шахти відправлені у відпустку з номінальним збереженням 2/3 окладу. Впродовж квітня було здійснено виплату трьома частинами 65% зарплати за лютий 2020 р. Внаслідок накопичення боргів і згортання робіт відбувається поступове підтоплення шахти, що також створює ризик підтоплення шахти «Шахтарська Глибока».

Іншим стресовим чинником для підприємств на ТОТ ДЛО є зміна кон’юнктури. Зокрема, до кінця року очікується повне закриття Сніжнянського машинобудівного заводу (ТОТ ДО, далі – СМЗ), який раніше входив до системи ВАТ «Мотор-Січ» і спеціалізувався, у тому числі, на виготовленні лопаток для авіадвигунів АІ-222, проте був захоплений бойовиками.

Починаючи з грудня 2019 року, російські споживачі, у першу чергу - основний виробник двигунів для гелікоптерів ВАТ «Клімов», скасували замовлення лопаток на СМЗ. По часу це співпало з відкриттям у грудні 2019 року у м. Рибінськ (Ярославська обл., РФ) на базі підприємства «ОДК-Сатурн» Центру з виготовлення лопаток турбін для авіаційних, морських та промислових двигунів. Причому впродовж 2014-2019 рр. надходила інформація про вивезення до Росії обладнання і виробничої документації з СМЗ. У квітні СМЗ переведено на карантин, працівників віком понад 65 років відправили у відпустку, для решти скоротили робочий тиждень. Руйнація прибуткового колись підприємства, яке створювало понад 1,5 тис. робочих місць, спровокує поглиблення соціальної кризи у м. Сніжне.

Складна ситуація спостерігається на підприємстві «Стирол» (м.Горлівка), де працює майже 600 осіб. Заборгованість по зарплаті там існує з серпня 2019 року (остання виплата у розмірі 40% від зарплати відбулась у липні 2019 р.), на кінець квітня накопичилося 87 млн.рос.руб. боргів.

Понад 10 млн. рос. руб. боргів по зарплаті нараховувалось станом на 16 квітня перед 200 працівниками Донецького електротехнічного заводу.

Погіршується ситуація на одному з найбільших роботодавців – так званому ДП «Донецька залізниця» (обліковується 12,7 тис. працівників). Станом на 1 травня 2020 р. у середньому існувала заборгованість по зарплаті терміном 2 місяці, 16 квітня працівникам було виплачено по 1000 рос. руб. (~ 350 грн.) за березень 2020 р.

Додаткових втрат економіка ТОТ ДЛО зазнає через епідемію коронавірусу.

Так, згідно розрахунку окупаційної адміністрації ТОТ ДО, внаслідок епідемії прямі щомісячні втрати бюджету через скорочення надходжень від господарської діяльності складуть понад 233,4 млн. рос. руб. податкових надходжень та 84,7 млн. рос. руб. страхових внесків. Найбільші втрати щомісячних надходжень будуть від згортання роздрібної торгівлі непродовольчими товарами (понад 73 млн. рос.руб.) та підприємств побутової сфери (понад 48 млн. рос.руб).

Кризові явища змушують окупаційні адміністрації влаштовувати «реформи» соціальної сфери, які зводяться до скорочень і звільнень. Зокрема, на 2020 р. було заплановано проведення «реформи» медичних закладів шляхом перетворення муніципальних (міських, районних) лікарень у т.зв. «республіканські» з подальшим «вивільненням» адміністративного і лікарського персоналу за рахунок «оптимізації». Загалом планувалося згорнути близько 2000 ліжок. Цей процес дещо призупинений епідемією, але у «дорожній карті оптимізації» на найближчий час залишаються посади 370 лікарів.

За умови скорочення дотацій з РФ економіка і соціальна сфера ТОТ ДЛО ризикують опинитися на межі колапсу. Це вже проявляється у неспроможності забезпечувати екологічну безпеку і належний стан критичної інфраструктури.

Мінреінтеграції вже повідомляло про забруднення Волинцівського водосховища (ТОТ ДО, район м. Єнакієве), що забезпечує питною водою понад 300 тис. осіб, та Ісаковського водосховища (ТОТ ЛО, район м. Алчевськ), де одночасно існує ризик зникнення річки Біла. Також у місті Горлівка, де здійснюється водовідлив з шахти «ім.В.Леніна», через дрібні водойми забруднена вода потрапляє до р. Кривий Торець.

Мінреінтеграції звертає увагу міжнародної спільноти на невиконання державою-окупантом своїх обов’язків щодо захисту життя і здоров’я цивільного населення на тимчасово окупованих територіях України.

***

Інформацію підготовлено за сприяння розвідувального співтовариства України, ДПСУ, Представництва Президента України в АР Крим, Донецької та Луганської ВЦА, Херсонської ОДА.

Дякуємо колегам за співпрацю.