Інформаційне зведення щодо основних тенденцій на ТОТ 8-14 травня 2020 року

У рамках стратегії інформаційної реінтеграції тимчасово окупованих Росією українських територій: Донецької і Луганської областей, Автономної Республіки Крим і м. Севастополя Мінреінтеграції відслідковує розвиток ситуації на ТОТ. 

Протягом минулого тижня (8-14 травня 2020 р.) відзначаються такі основні тенденції:

Збільшення спекуляцій навколо перетину КПВВ на лінії дотику з ТОТ ДЛО та на адміністративній межі з ТОТ АР Крим

У продовж зазначеного періоду усі українські КПВВ працювали у штатному режимі, виконуючи завдання з дотриманням карантинних обмежень. У тому числі забезпечувався безперешкодний перетин КПВВ громадянами за наявності гуманітарних підстав, надавалося сприяння міжнародним гуманітарним організаціям та моніторинговим місіям.

Зокрема, через КПВВ на адміністративній межі з ТОТ АР Крим у зазначений період за окремим рішенням Голови Державної прикордонної служби України 21 особа була пропущена на тимчасово окупований РФ українській півострів Крим і 8 осіб прослідувало з тимчасово окупованого Криму до Херсонської області.

Так само за окремим рішенням Командувача Об’єднаних Сил було надано 6 дозволів на перетин КПВВ у Донецькій і Луганській областях. Наприклад, 8 травня через КПВВ «Мар’їнка» з ТОТ ДО прослідувала жінка, яка прямувала на лікування до Київської області, а також її чоловік, який забезпечував супровід.

Загалом за період з 22 березня, Командувачем ОС було надано 283 індивідуальні дозволи на перетин лінії дотику на Донбасі, Головою ДПСУ – 132 дозволи на перетин адміністративної межі з ТОТ АР Крим. 

Так само українська сторона надавала всебічне сприяння для постачання на тимчасово окуповану Росією територію України гуманітарної допомоги від міжнародних організацій. Зокрема, 8 травня допомогу від МКЧХ було передано через КПВВ «Станиця Луганська» на ТОТ ЛО, а 14 травня через КПВВ «Новотроїцьке» на ТОТ ДО відбулася передача частини чергового вантажу, який переважно складався з продуктових наборів. 

Слід зазначити, що у рамках виконання домовленостей лідерів країн «нормандського формату» у Парижі Україна повністю готова до відкриття ще одного КПВВ - у районі м. Золотого (Попаснянський район, Луганська область), який би дозволив активізувати гуманітарну діяльність.

Водночас представники російських окупаційних адміністрацій на ТОТ ДЛО займають вкрай деструктивну позицію, порушуючи права громадян і створюючи пряму небезпеку для мирного населення. Зокрема:

За період дії карантинних обмежень підконтрольні Росії підрозділи не пропустили на ТОТ ДЛО понад 20 осіб, яким було надано окремий дозвіл Командувача ОС на перетин КПВВ з гуманітарних підстав. Так, 8 травня на ТОТ ДО не було допущено чоловіка, який забезпечував перевезення тіла померлого для поховання;

Очільники окупаційних адміністрацій свідомо ускладнюють роботу СММ ОБСЄ, впродовж тижня фіксуються десятки випадків прямого перешкоджання роботі моніторингових екіпажів. Там само висуваються неприйнятні умови щодо дотримання абсурдних вимог начебто для «протидії епідемії», які насправді спрямовані на зниження чисельності моніторів і обмеження їх пересування;

Окупаційна російська «влада» ускладнює поставки гуманітарної допомоги і не виконує зобов’язання щодо забезпечення доступу МКЧХ до незаконно утримуваних осіб. Так само блокується відкриття КПВВ на ТОТ ЛО у районі Золотого. 

На цьому тлі російські окупаційні адміністрації з пропагандистською метою поширюють неправдиву інформацію, звинувачуючи Україну у неіснуючих обмеженнях для громадян. 

Зокрема, питання відкриття КПВВ у Золотому піднімалося представниками української делегації під час чергового раунду консультацій у Тристоронній контактній групі «мінського процесу» (де Росія - країна-агресор, Україна - країна, проти якої РФ чинить збройну агресію, ОБСЄ - посередник у перемовинах). Втім, окупаційна адміністрація ТОТ ЛО, замість виконання своїх зобов’язань щодо дотримання режиму тиші та створення відповідної інфраструктури на пункті пропуску у районі Золотого, концентрується на фабрикуванні неправдивих сюжетів про начебто ускладнений перетин КПВВ «Станиця Луганська».  

За наявною інформацією, найближчим часом за вказівкою російських кураторів будуть спроби влаштувати на КПВВ імітаційні «акції протесту» та провокації. Аналіз даних свідчить, що метою цих провокацій буде дестабілізація роботи у першу чергу КППВ «Станиця Луганська» та «Новотроїцьке», через які здійснюються поставки гуманітарної допомоги. Відповідальність за можливі наслідки повністю лягає на очільників окупаційної російської «влади». 

Ускладнення епідеміологічної ситуації у контексті поширення COVID-19

Станом на 14 травня 2020 р. російські окупаційні адміністрації оприлюднили такі відомості щодо захворюваності: 

у Криму - 245 підтверджених випадків (летальних – 4, одужали – 84, у різних режимах медичного нагляду – понад 1700), 

у Севастополі – 132 (летальних – 2, одужали – 57, у різних режимах медичного нагляду – понад 1500 осіб), 

ТОТ ДО - 214 (летальних – 5, одужали – 29, у різних режимах медичного нагляду – близько 9 тис. осіб),

ТОТ ЛО - 308 (летальних – 1, одужали - 53, у різних режимах медичного нагляду – понад 5 тис. осіб).

Протягом тижня на ТОТ АР Крим кількість інфікованих, згідно з даними окупаційної «влади», збільшилась на 38%. З 12 травня у тимчасово окупованому Криму введено «масочний режим», режим «підвищеної готовності» продовжено до 31 травня на тлі певних послаблень для господарських суб’єктів. 

13 травня було зафіксовано сплеск захворюваності у Сакській районній лікарні, яку через наявність інфекції 10 травня перетворено на обсерватор: виявлено 23 нових випадки за добу, у тому числі захворіло 15 медиків. 

За даними окупаційної адміністрації, під час травневих свят зафіксовано істотне падіння пасажиропотоку, порівняно з минулим роком. Зокрема, у перші 10 днів травня кількість пасажирів в аеропорту «Сімферополь» знизилася у 14 разів. Втім, продовжують фіксуватися випадки завезення коронавірусу з Росії, при чому – не тільки через аеропорт. Зокрема, 14 травня інфекцію виявлено у залізничника, який прибув потягом з Ростову-на-Дону. 

Впродовж тижня на ТОТ АР Крим фіксувалася нерівномірна картина шпиталізації громадян через службу швидкої допомоги. Так, 10 травня зафіксовано 4 виклики з підозрою на пневмонію (3 особи шпиталізовано) та 79 з симптомами ГРВІ (29 шпиталізовано, у т.ч. – 12 з підозрою на коронавірус). При цьому 12 травня був 31 виклик з підозрою на пневмонію (30 осіб шпиталізовано) і 93 виклики з симптомами ГРВІ (35 осіб шпиталізовано, у т.ч. – 22 з підозрою на коронавірус).

У Севастополі режим самоізоляції громадян продовжено до 17 травня, режим «підвищеної готовності» - до 31 травня. Водночас у місті 9 та 13 травня відбувалися масові заходи, що створює небезпеку поширення вірусу.

11 травня «очільник» російської окупаційної «влади» у м. Севастополь М.Развожаєв заявив, що жоден з хворих на коронавірус не підключений до апаратів ШВЛ. Водночас стало відомо, що для лікувальних закладів міста напередодні надійшли 10 апаратів ШВЛ (виробник - “Уральський приладобудівельний завод”), аналогічних тим, які раніше спричиняли пожежі у лікарнях РФ (9 травня у Москві, загинула 1 особа; 12 травня у Санкт-Петербурзі, загинуло 5 осіб). У період, коли триватиме вивчення причин загоряння, ШВЛ уральської зборки використовувати не будуть.

Відсутність адекватного контролю над приїжджими з Росії, а також приховування випадків захворювання в окупаційних військових контингентах свідчать про свідоме спотворення і заниження цифр «офіційної статистики».

За наявними ознаками, найбільш складна ситуація з епідемією залишається на ТОТ ЛО. У період з 5 по 14 травня кількість інфікованих «офіційно» збільшилась на 90%. Водночас характер оприлюднення «офіційних даних» свідчить про наявність маніпуляцій і браку тестів. Відомості подаються нерівномірно і з перервами на кілька днів.

Незважаючи на заяви підконтрольної Росії окупаційної адміністрації про контроль над поширенням захворювання, Луганську міську дитячу лікарню №1 реорганізовують під заклад для прийому осіб, які контактували з хворими на коронавірус, інфекційне відділення лікарні №15 (смт Ювілейне, м. Луганськ) вже заповнене хворими на 100%. За наявною інформацією, станом на 12 травня у м. Довжанськ помер лікар, хворий на коронавірус, однак окупаційна адміністрація цей випадок приховує.

На тлі часткових послаблень карантину, які здійснюються з пропагандистською метою, зберігається режим суворої ізоляції для мешканців міст Алчевськ, Перевальськ, Первомайськ та Довжанськ. До переліку населених пунктів з суворою самоізоляцією додано селище Сентяківка (колиш. Фрунзе, Слов’яносербський район). При цьому 13 травня у м. Алчевськ відбувся мітинг підприємців, які вимагають скасування жорсткого карантину, адже повністю втратили заробіток.

На ТОТ ДО протягом тижня кількість визнаних фактів захворювання збільшилась на 25%. Найбільша кількість нових випадків захворювання була зафіксована 9 травня – 24, ще 15 нових хворих визнали 12 травня. Водночас тенденція до приховування летальних випадків на ТОТ ДО продовжується. 

За наявною інформацією, 7 травня зафіксовано сплеск захворювання на COVID-19 серед медичного персоналу лікарні у м. Докучаєвськ. 8 травня одна з медичних сестер гінекологічного відділення померла, однак у її діагнозі зроблено запис «двостороння пневмонія» без згадки про коронавірус.  Лікарню переведено на обмежений режим роботи, працівникам і пацієнтам суворо заборонено повідомляти будь-які дані, 8 травня у них тимчасово вилучались телефони для недопущення поширення відомостей про реальний стан.

Продовження мілітаризації ТОТ АР Крим та м. Севастополя на тлі грубих порушень прав людини

Під час тренувальних польотів 7 травня групи ударних гелікоптерів 39-го вертолітного полку 27-ї змішаної авіаційної дивізії 4-ї армії ВПС і ППО ПівдВО РФ у районі м. Джанкой (ТОТ АР Крим) один з екіпажів не впорався з керуванням, внаслідок чого гелікоптер впав (1 пілот загинув, 4 отримали поранення). Слід зазначити, що маневрування здійснювалося у безпосередній близькості до житлових будинків і АЗС, що могло призвести до жертв серед цивільного населення.

У цілому інтенсивність військових навчань підрозділів російського окупаційного контингенту минулого тижня дещо знизилася внаслідок підготовки до заходів у контексті святкування 9 травня. Водночас планові заходи не припинилися.

Зокрема, 14 травня у Севастополі відбулося засідання призовної комісії, під час якого було зазначено, що 20 травня очікується перша планова відправка призовників до збройних сил держави-окупанта. Призовна кампанія триматиме до 15 липня. Призов населення окупованої території до війська є порушенням міжнародного гуманітарного права і є військовим злочином.

Не припиняється злочинний тиск з використанням силовиків і судової системи.

Голові судакського регіонального меджлісу Ільверу Аметову судом призначено черговий штраф у розмірі 150 тис. рублів за виявлені насебто порушення в здійсненні ним підприємницької діяльності. За півроку це вже четвертий суд. Загальна сума штрафів склала близько 275 тис. рублів. Сам І.Аметов переконаний, що такі дії з боку окупаційної російської «влади» викликані його політичною позицією та громадською діяльністю.

Так званий «Центральний районний суд Сімферополя» відновив розгляд кримінальної справи відносно кримськотатарського активіста Едема Бекірова, який у вересні 2019 року був звільнений з СІЗО в результаті обміну.

14 травня військовий апеляційний суд в м. Власиха (Московська область) залишив без змін вирок кримському блогерові та журналісту Наріману Мемедемінову, якого засуджено до 2,5 років колонії-поселення через звинувачення «у публічних закликах до терористичної діяльності».

У той же день так званий «Верховний суд Криму» відхилив апеляційну скаргу активіста і громадянського журналіста Рустема Шейхалієва, продовживши йому термін тримання під вартою до 15 червня 2020 р. Його було затримано під час масових обшуків 27 березня 2019 року.

13-15 травня триватимуть судові засідання у «справі Хізб-ут-Тахрір» стосовно так званих «другої Сімферопольської групи» та «другої Бахчисарайської групи». 

За даними правозахисників, у СІЗО-1 в Ростові-на-Дону (РФ) утримуються мінімум 14 мешканців Криму, які позбавлені волі в рамках політично мотивованих кримінальних справ. У зв'язку з «карантинними» заходами відвідування адвокатами підзахисних істотно обмежено.

8 травня виповнилося 27 років Андрію Коломійцю – активісту Майдану з Київської області, якого було захоплено 15 травня 2015 року у будинку дружини на території РФ і який вже 5 років перебуває за гратами через сфабриковані звинувачення у посяганні на життя бійців кримського «Беркуту» під час подій на Майдані. У 2016 р. його було показово засуджено в Криму до 10 років колонії суворого режиму та етаповано до ВК №14 Краснодарського краю РФ. 

Мінреінтеграції постійно звертає увагу міжнародної спільноти на порушення державою-окупантом прав людини, а також невиконання обов’язків щодо захисту життя і здоров’я цивільного населення на тимчасово окупованих територіях України.

***

Інформацію підготовлено за сприяння розвідувального співтовариства України, ДПСУ, Представництва Президента України в АРК, Донецької та Луганської ВЦА, Херсонської ОДА.

Дякуємо колегам за співпрацю.