Інформаційне зведення щодо основних тенденцій на ТОТ 15-24 травня 2020 року
У рамках стратегії інформаційної реінтеграції тимчасово окупованих Росією територій Донецької і Луганської областей, Автономної Республіки Крим і м. Севастополя Мінреінтеграції відслідковує розвиток ситуації на ТОТ.
Протягом минулого періоду (15-24 травня 2020 р.) відзначаються такі основні тенденції:
1. Спроби російських окупаційних адміністрацій переключити увагу населення ТОТ ДЛО з кризових явищ на підготовку уявної «агресії з боку України»
Упродовж минулого періоду підконтрольні Росії окупаційні адміністрації вдалися до загострення публічної риторики, а також до погроз військової ескалації на фронті, що прямо суперечить зобов’язанням, взятими на себе російською стороною під час переговорів лідерів країн «нормандського формату» в Парижі (9 грудня 2019 р.) та у рамках Трьохсторонньої контактної групи «Мінського процесу».
Так, 19 травня «очільник» російської окупаційної адміністрації на ТОТ ЛО Л.Пасічник оприлюднив «екстрене» звернення, у якому погрожував вжити «ефективних та рішучих заходів», щоб «відсунути» підрозділи Об’єднаних сил від ЛЕП «Михайлівка - Комунарська». У подальшому на пропагандистських ресурсах ТОТ ЛО поширювалися відомості про «мобілізацію резервістів» для «відсічі» українським військам.
20-21 травня низку аналогічних заяв зробили представники російської окупаційної адміністрації на ТОТ ДО. Зокрема, «очільник» окупаційної «влади» Д.Пушилін заявив про переведення підконтрольних Росії підрозділів у сталію бойової готовності «Повна», у Донецьку та інших містах спостерігалося активне пересування і скупчення військової техніки.
У якості обґрунтування таких дій обидві окупаційні адміністрації синхронно назвали «зростання кількості обстрілів», які, начебто, здійснюють українські війська. Однак, ці неправдиві заяви було швидко дезавуйовано.
Зокрема, реагуючи на загострення публічної риторики підконтрольної Росії «влади» на ТОТ ДЛО, керівник української делегації у ТКГ, другий президент України Л.Д.Кучма, своїм листом до ОБСЄ ініціював термінове скликання позачергового засідання ТКГ, яке, як наслідок, відбулось 22 травня. Під час засідання представник СММ ОБСЄ не підтвердив відомості про «обстріли», які поширювала російська сторона.
Слід зазначити, що окупаційні адміністрації системно перешкоджають діяльності моніторингової місіє ОБСЄ на ТОТ ДЛО, блокуючи можливість зафіксувати факти обстрілів з боку російських військ. Зокрема, 23 травня російські окупаційні війська на ТОТ ДО здійснили артилерійський обстріл селища Кам’янка поблизу Авдіївки, пошкодивши два будинки, докази чого оприлюднив прес-центр Операції об’єднаних сил.
Причини радикалізаціі публічних висловлювань з боку окупаційної «влади» є доволі зрозумілими.
По-перше, у такий спосіб окупаційна «влада» намагається відвернути увагу від нових неспростовних доказів контролю над окупованими територіями з боку Російської Федерації. Що вкотре доводить міжнародній спільноті статус РФ як держави-окупанта.
14 травня 2020 р. на засіданні ТГК українською стороною були оприлюднені докази наявності російського громадянства у запрошеного Росією «представника Луганська» В.Дейнего. 18 травня наявність російського громадянства визнала запрошена Росією «представник Донецька» Н.Никонорова. Вона також повідомила про наявність громадянства РФ у інших так званих запрошених Росією на засідання ТКГ «представників Донецька і Луганська».
21 травня українські дипломати під час засідання Постійної ради ОБСЄ оприлюднили докази наявності громадянства РФ у «очільника» окупаційної адміністрації на ТОТ ДО Д.Пушиліна. Ці факти неодмінно будуть використані у рамках судових процесів проти держави-окупанта.
По-друге, неправдивими заявами про «агресивні наміри» України російська сторона намагається переключити увагу населення ТОТ ДЛО від загострення проблем в економіці та соціальній сфері.
Зокрема, місцевим населенням вкрай негативно сприймається так звана «реорганізація» вугільної галузі, яка спричинить закриття низки шахт, звільнення десятків тисяч людей і колапс соціальної інфраструктури.
Це вже викликало протести, адже «реорганізація» відбувається на тлі збільшення заборгованості по зарплаті. Так, після страйку гірників шахти «Никанор-Нова» (м. Зоринськ, ТОТ ЛО), їм повернули заборгованість за 2 місяці з 20. Решту обіцяли покрити до 25 травня. Однак відомо, що цю обіцянку вже не виконають, і це спричинить подальші протести.
Ситуація на ТОТ ДО є аналогічною. Зокрема, станом на початок травня заборгованість по зарплаті становила:
· На т.зв. ДП «Макіїввугілля» - 210 млн рос. рублів, що складає у середньому 30 тис. рос. рублів боргів перед кожним з 7,1 тис. працівників;
· На т.зв. РП «Орджонікідзевугілля» - 350 млн рос. рублів, або у середньому 49 тис. рос.руб. перед кожним з 7,2 тис. працівників.
· На т.зв. ДП «Артемвугілля» - 267 млн рос.руб., або у середньому 45 тис. рос.руб. перед кожним з 5,9 тис. працівників, тощо.
Для уникнення соціального вибуху періодично здійснюються виплати 15-25% місячної зарплати, тримаючи людей обіцянками. Втім, це не зупиняє відтік кадрів. Так, у т.зв. ДП «Торезантрацит» існує заборгованість у розмірі понад 370 млн. рос.руб. перед 13,2 тис. працівників, хоча на даний час на підприємстві обраховується менше 8 тис. осіб.
Поряд з боргами по зарплаті, вугільні підприємства на ТОТ ДЛО, значна частина яких контролюється з Росії через компанію «Внєшторгсєрвіс», зареєстровану у Південній Осетії (окупована Росією територія Грузії), накопичили мільярдні борги по відрахуванням до бюджетів тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей України, що наближає колапс бюджетної та соціальної сфери.
При цьому, згідно з даними моніторингу «Східної правозахисної групи» (СПГ), за час окупації з території ТОТ ДЛО було вивезено до РФ майже 68 млн. тон вугілля різних марок вартістю орієнтовно 4,7 млрд. доларів США. Тобто йдеться про масштабний грабунок російською стороною окупованих нею районів Донбасу, якому залишаються порожні надра та екологічні проблеми. Водночас, за даним СПГ, з 2015 року тільки на офіційних шахтах ТОТ ДЛО (не враховуючи понад 350 нелегальних «копанок») загинуло 236 гірників, понад 2,5 тис. отримали важкі травми.
Соціальна ситуація загострюється внаслідок повернення осіб, які працювали у Росії, але втратили робочі місця через економічну кризу в РФ. Люди, які втрачають роботу, наразі розглядаються російськими окупаційними адміністраціями як резерв поповнення незаконних збройних формувань, що може спричинити зростання провокацій.
Мінреінтеграції у межах компетенції звертає увагу міжнародних партнерів на справжні причини неправдивих російських звинувачень у бік України.
2. Часткове визнання російськими окупаційними адміністраціями важкої ситуації з епідемією COVID-19
Станом на 24 травня 2020 р.* російські окупаційні адміністрації оприлюднили такі відомості щодо захворюваності:
· у Криму - 340 підтверджених випадків (летальних – 9, одужали – 153),
· у Севастополі – 155 (летальних – 2, одужали – 114),
· ТОТ ДО - 385 (летальних – 10, одужали – 102),
· ТОТ ЛО* (станом на 22.05) - 377 (летальних – 5, одужали - 133).
За минулий тиждень, згідно з даними російських окупаційних адміністрацій, захворюваність зросла:
· у Криму – на 39%,
· у Севастополі – на 17%,
· ТОТ ДО – на 80% (кількість визнаних смертей збільшилась удвічі – з 5 до 10),
· ТОТ ЛО* (станом на 22.05) – на 22% (кількість визнаних смертей збільшилась з 1 до 5).
Мінреінтеграції неодноразово наголошувало, що окупаційні адміністрації подають неправдиві, значно занижені відомості щодо захворюваності і приховують летальні випадки. Внаслідок, у тому числі, і нашого інформування, наочною тенденцією минулого періоду на ТОТ ДЛО стало вимушене часткове визнання російськими окупаційними адміністраціями більшої кількості інфікованих, а також більшої кількості летальних випадків.
Зокрема, якщо на ТОТ ДО раніше «офіційно» визнавалося в середньому 10-15 нових випадків захворювання за добу, то 21.05 було визнано 35 випадків, 22.05 – 34, 23.05 – 33. Таким чином лише за три дні кількість інфікованих зросла на 50%. Так само «влада» на ТОТ ДО почала активніше визнавати випадки захворювання серед медиків. Наприклад, у неділю 24 травня повідомлено про 13 нових випадків коронавірусу за 23 травня, у т.ч. – 6 серед медиків. У неділю 17 травня повідомлялося тільки про 2 нових випадки.
На ТОТ ЛО 19 травня було повідомлено про смерть від коронавірусу головного лікаря Луганського багатопрофільної лікарні №4 О.Навроцького. Цей випадок не можна було приховати, що певною мірою посприяло визнанню ще 3 смертей.
Варто зазначити, що тенденція до спотворення «офіційних» даних захворюваності на ТОТ ДЛО зберігається, є підстави стверджувати про більшу кількість інфікованих та кількості смертей від COVID-19. Зокрема, повністю приховуються дані щодо захворюваності серед особового складу російського окупаційного військового контингенту. Зберігається нестача тестів, ЗІЗ, загострюється брак лікарів.
На цьому тлі 20 травня «очільник» російської окупаційної адміністрації на ТОТ ДО Д.Пушилін заявив про намір надати «гуманітарну допомогу» у вигляді засобів індивідуального захисту, дезинфекторів та медикаментів Південній Осетії (окупованій Росією території Грузії). Це було вкрай неоднозначно сприйнято у Донецьку. За наявною інформацією, йдеться про оборудку Д.Пушиліна, до технічного забезпечення якої причетний А.Зоіров з так званого «Мінпромторгу» і під час якої дефіцитні товари буде продано до РФ.
У цілому, епідеміологічна ситуація на ТОТ ДЛО у контексті поширення COVID-19 є значно більш складною, ніж у підконтрольних Уряду України районах Донецької і Луганської областей України. Зокрема, у Донецькій області кількість інфікованих у 2,7 рази менша, ніж на ТОТ ДО, при співставній кількості населення та більшій кількості проведених тестів. При цьому слід відзначити прозорість дій Командування Збройних Сил України, які не приховують факти захворюваності COVID-19 серед військовослужбовців.
На ТОТ АР Крим та у м.Севастополі зберігається тенденція, коли значну небезпеку для місцевого населення складають окупаційні військові контингенти, ситуація навколо яких є абсолютно непрозорою, а також особи, які прибувають з Росії.
Так, 18 травня «очільник» російської окупаційної адміністрації у Севастополі М.Развожаєв повідомив про виявлення захворювання у чоловіка, який 9 травня прибув з Москви, де і був інфікований. 23 травня «очільник» російської окупаційної адміністрації у АР Крим С.Аксьонов повідомив про інфіковану жінку, яка прибула з Санкт-Петербургу.
22 травня до Криму з Росії через міст у районі Керченської протоки прибуло 2672 одиниці транспорту, при цьому на півострів не було допущено рекордну кількість – 75 машин (згідно пояснень «поліції» - «не було підстав до в’їзду»), 25 автомобілів не було випущено з Криму («не було підстав для виїзду»). Тобто окупаційна «влада», навіть оголосивши про послаблення карантину і режиму самоізоляції, намагається обмежити пересування людей з/до РФ, встановлюючи нові вимоги.
Так, внаслідок спалаху захворювання на одному з будівельних майданчиків у Сімферополі (23 травня виявлено одразу 11 інфікованих), встановлено вимогу до роботодавців за тиждень повідомляти про прибуття «вахтовиків». Осіб, які, на думку місцевих «чиновників», не матимуть поважної причини для приїзду до Криму, направлятимуть до обсерваторів за їхній кошт.
Мінреінтеграції продовжить інформування про епідеміологічну ситуацію на ТОТ ДЛО та ТО АР Крим і м. Севастополя з метою попередження громадян про небезпеку.
3. Продовження мілітаризації ТОТ АР Крим та м. Севастополя на тлі грубих порушень прав людини
21 травня виповнилося 2 роки, як у Криму було затримано одного з координаторів групи «Кримська солідарність» Сервера Мустафаєва, батька чотирьох дітей, наймолодшій донці якого на момент затримання було усього 2 місяці. Наразі його вже два роки безпідставно утримують за ґратами за правоохоронну діяльність. Міжнародна організація Amnesty International визнала С.Мустафаєва в’язнем сумління.
24 травня виповнилося 4 роки з моменту зникнення Ервіна Ібрагімова, члена виконкому Всесвітнього конгресу кримськотатарського народу. Місцезнаходження Ервіна залишається невідомим досі, обставини зникнення дають підстави говорити про викрадення. Загалом на ТОТ АР Крим і у м. Севастополі нараховується 16 зниклих безвісті.
Так само минулого тижня представники каральної системи РФ перевели з медичної частини колонії №11 (м. Ставрополь, РФ) до бараків політв’язня Володимира Дудку, якого за повністю сфабрикованою справою, після викрадення і тортур, засудили до 14 років колонії суворого режиму і вже 3,5 роки безпідставно позбавляють волі начебто через «підготовку диверсій». Цим створюється пряма загроза життю і здоров’ю громадянина України, особливо – у контексті поширення у російських виправних закладах COVID-19.
Російська окупаційна «влада» продовжує тиснути і системно порушувати права людини. Подекуди це набуває відверто абсурдних форм. Так, минулого тижня один з «судів» видав ухвалу доставити з материкової України до українськго півострова Крим, тимчасово окупованого Росією, активіста Едема Бекірова, якого було звільнено у рамках взаємного обміну. Так само перед Днем пам’яті жертв депортації 1944 року багато кримськотатарських активістів, адвокатів отримали попередження – фактичні заборони брати участь навіть в одноосібних акціях вшанування пам’яті та солідарності.
На цьому тлі Російська Федерація 21 травня організувала відеоконференцію на майданчику Ради Безпеки ООН щодо ситуації у Криму. За задумом РФ, лояльні до їх окупаційної адміністрації особи, відібрані за національними, професійними та релігійними ознаками (щоб зімітувати представництво українців, кримських татар, журналістів та мусульман), мали висвітлити переваги російського окупаційного режиму та висловити критику в бік України. Ця маніпуляція не вдалася, представники країн-членів РБ ООН в черговий раз засудили окупацію українського Криму і м. Севастополя Російською Федерацією.
З 19 травня у Криму почалося направлення призовників для проходження строкової військової служби. Зокрема, група з 21 призовника з Севастополя направлена для проходження служби у з’єднаннях берегової оборони армійського корпусу ЧФ РФ.
Окупаційна влада на ТОТ АР Крим і у м. Севастополі повідомляє про намір призвати до війська протягом весни-літа 2020 року близько 3 тис. осіб, з яких близько 400 будуть проходити службу на територї України - Кримському півострові. Загалом з 2015 року РФ, порушуючи міжнародні зобов’язання держави-окупанта, призвала до збройних сил близько 22,5 тис. осіб. При цьому, порушено близько 80 кримінальних справ проти осіб, які уникали призову до російської окупаційної армії.
Згідно з міжнародним правом, діяльність держави-окупанта щодо призову населення Криму і Севастополя до лав збройних сил є воєнним злочином.
Мінреінтеграції постійно звертає увагу міжнародної спільноти на порушення державою-окупантом прав людини, а також невиконання обов’язків щодо захисту життя і здоров’я цивільного населення на тимчасово окупованих територіях України.
*****
Інформацію підготовлено за сприяння розвідувального співтовариства України, ДПСУ, Представництва Президента України в АРК, Донецької та Луганської ВЦА, Херсонської ОДА.
Дякуємо колегам за співпрацю.