Інформаційне зведення щодо основних тенденцій на ТОТ 13-19 червня 2020 року
У рамках стратегії інформаційної реінтеграції тимчасово окупованих територій України – окремих районів Донецької і Луганської областей, Автономної Республіки Крим і м. Севастополя - Мінреінтеграції відслідковує розвиток ситуації на ТОТ.
Протягом минулого періоду (13-19 червня 2020 р.) відзначаються наступні основні тенденції:
Ігнорування російськими окупаційними адміністраціями загроз епідемії COVID-19 заради досягнення пропагандистських цілей
Станом на 18 червня 2020 р. російські окупаційні адміністрації оприлюднили такі відомості щодо захворюваності COVID-19:
· у Криму - 575 підтверджених випадків (летальних – 20, одужали – 389),
· у Севастополі – 195 (летальних – 3, одужали – 163),
· ТОТ ДО - 926 (летальних – 52, одужали – 255),
· ТОТ ЛО - 466 (летальних – 11, одужали - 418).
Особливої уваги заслуговують три обставини.
По-перше, на ТОТ Донецької області України за останній тиждень визнано 129 нових випадків зараження коронавірусом, а також 17 смертей від COVID-19. Зокрема, за добу 17 червня було визнано 7 летальних випадків, що є антирекордом.
Для порівняння: російська окупаційна адміністрація у Донецьку за період з 31 березня (коли було визнано перший випадок зараження коронавірусом SARS-CoV-2 на ТОТ ДО) по 19 травня 2020 року визнала усього сім смертей від COVID-19. За місяць кількість померлих, згідно з даними окупаційної «влади», зросла у 7,5 разів.
По-друге, окупаційна російська адміністрація на ТОТ Луганської області України майже два тижні взагалі не оприлюднювала статистику по захворюваності. Жодним чином не було визначено кількісно-якісні параметри «сплеску» захворювання, який, начебто, призвів до введення «карантину» у Антрацитівському районі та м. Ровеньки.
Де-факто «карантин» вводився з метою блокування поширення інформації про страйк гірників шахти «Комсомольська», які з 5 по 12 червня проводили акцію протесту під землею, вимагаючи виплати багатомісячних боргів із заробітної плати. Однак ці обмеження мети не досягли – відомості про шахтарський протест отримали широкий резонанс. Є вірогідність продовження протестів на інших шахтах, адже борги по зарплаті є системним явищем, яке виникло внаслідок споживацького і здирницького підходу до управління вугільними, металургійними та іншими підприємствами окупаційною «владою» на ТОТ України.
По-третє, найбільш наочним прикладом нехтування безпекою громадян з боку держави-окупанта є поведінка так званого «очільника» російської окупаційної адміністрації у Криму Сергія Аксьонова. 16 червня, з огляду на складну епідеміологічну ситуацію, Аксьонов скасував проведення у м. Сімферополі перенесеного на 24 червня параду, проведеня якого було заплановане 9 травня. Втім, за кілька годин він змінив точку зору на протилежну і знову дозволив проведення параду після консультацій з російським керівництвом.
Станом на 19 червня понад 30 міст у Російській Федерації або скасували, або перенесли урочистості до 9 травня через епідемію коронавірусу. Втім, тимчасово окупований Росією Сімферополь потрапив до списку міст, де проведення параду визначалось як пріоритетне владою РФ. Тому окупаційна адміністрація була змушена переглянути своє рішення, що може поставити під загрозу життя і здоров’я громадян.
Слід зазначити, що протягом 17 червня на території ТОТ українського півострова Крим не було зафіксовано жодного нового випадку коронавірусу, що є абсолютно нетиповим для останнього періоду і може бути наслідком політичного тиску з метою приховування стану захворюваності перед «урочистостями».
Окупаційні адміністрації на ТОТ ДЛО України проводять масштабні репетиції парадів, які планують організувати синхронно з акцією в Росії. При цьому, на усіх тимчасово окупованих Росією територіях України зберігається тенденція до приховування інформації про стан захворюваності в російських окупаційних військових контингентах.
Мінреінтеграції продовжить інформування про епідеміологічну ситуацію на ТОТ ДЛО та ТО АР Крим і м. Севастополя з метою попередження громадян про небезпекуБлокування роботи КПВВ у Донецькій області підконтрольними Росії окупаційними адміністраціями
Зважаючи на стрімке погіршення соціально-економічної ситуації на ТОТ ДЛО України та враховуючи епідеміологічну обстановку, Уряд України розпочав введення адаптивного карантину, який передбачає поступове послаблення обмежень під час перетину КПВВ у Луганській, Донецькій та Херсонських областях.
Так, з 10 червня, на додачу до можливості перетнути КПВВ за наявності гуманітарних підстав, було прийнято рішення відкрити в обмеженому режимі два КПВВ – «Мар’їнка» (Донецька область) та «Станиця Луганська» (Луганська область) – для руху громадян з соціально-гуманітарною метою.
Особливий акцент робився на забезпеченні можливості абітурієнтам з ТОТ України, які збираються вступати до українських ЗВО, подати документи до освітніх центрів «Крим-Україна» і «Донбас-Україна» (цього року вперше для майбутніх студентів з усіх ТОТ запропоновано єдиний список ЗВО длявступу, а їх кількість збільшено до 101), а також за необхідності скласти ЗНО. Очікувана кількість вступників разом з супроводжуючими особами, за розрахунками МОЗ, не здійснювала помітного впливу на епідеміологічну ситуацію.
Про ці намір було завчасно оголошено, проте, як повідомлялося раніше, російські окупаційні адміністрації на ТОТ ДЛО синхронно відмовилися розблокувати рух через лінію дотику з однаковими необґрунтованими поясненнями, що є черговим доказом зовнішнього російського контролю над ТОТ ДЛО.
15 червня Уряд України прийняв рішення послабити режим перетину адміністративної межі з ТОТ АР Крим. З 15 червня було зафіксовано 1012 перетинів КПВВ на територію материкової України.
Також на цьому тижні вдалося налагодити процес перетину лінії дотику через КПВВ «Станиця Луганська». Роботу КПВВ було налагоджено у реверсному режимі, коли з 7.00 до 13.00 громадяни переходили з ТОТ ЛО на територію вільної Луганщини, а з 13.00 до 18.00 – у зворотньому напрямку. Всього з 10 червня 2020 року через КПВВ «Станиця Луганська» лінію розмежування на територію вільної Луганщини прибуло 494 особи.
Натомість, на території Донецької області роботу КПВВ повністю заблоковано через позицію російської окупаційної адміністрації на ТОТ ДО України. Тут, з 10 червня 2020 року, на територію вільної Донеччини підконтрольні Російській Федерації збройні формування пропустили всього 13 осіб.
Слід відзначити, що Російська Федерація, яка вже поширила серед мешканців ТОТ ДЛО України близько 200 тис. паспортів РФ, планує залучити мешканців Донбасу для голосування за зміни до Конституції РФ. Для цього на території Ростовської області відкрито 12 спеціальних дільниць для голосування. Паралельно відновлюється зупинений на час карантину процес надання російського громадянства мешканцям ТОТ ДЛО України.
18 червня 2020 року до сектору міграційної служби МВС РФ у м. Матвєєв Курган було заплановано виїзд автобусу з 42 особами (до 30 інженерно-технічних робітників вугільних шахт, решта - бойовики підконтрольних Росії незаконних збройних формувань).
17-18 червня через КПВВ «Новотроїцьке» (Донецька область) на територію ТОТ ДО прослідувало 7 вантажівок, які містили 95 тон гуманітарної допомоги від міжнародних організацій (продуктові та гігієнічні набори, захисні окуляри, маски, будматеріали тощо). Мінреінтеграції у межах компетенції здійснювало супровід оформлення вантажів.
Подальше перетворення тимчасово окупованого Криму на військовий полігон РФ
За минулий період сили та засоби російського окупаційного контингенту у Криму і Севастополі масово залучалися до репетицій параду, який було заплановано на 9 тоавня, а також проводили планові навчання.
Репетиції відбувалися у Севастополі, Сімферополі і Керчі.
Слід підкреслити розширення форм і методів мілітаризації Кримського півострова України, який держава-окупант використовує для підвищення бойового потенціалу сил Південного військового округу та інших угрупувань.
Зокрема, на 23-29 серпня заплановано проведення міжнародного військово-технічного форуму «Армія - 2020». Командувач військами ПівдВО РФ генерал-полковник Олександр Дворников підкреслив, що найбільш масштабні заходи армійського форуму відбудуться у Ростовській області та м. Севастополі. Загалом у навчаннях візьмуть участь понад 40 з’єднань, а також підприємства ОПК, наукові та навчальні заклади.
Мінреінтеграції уважно стежитиме за переліком учасників і вживатиме заходів для попередження використання військового форуму для легалізації незаконної окупації Криму шляхом залучення іноземних гостей.
Крім навчань підрозділів ППО, бойових стрільб з’єднань берегової оборони, які окупаційні війська проводили минулого тижня, патрульний катер "П-834" ЧФ РФ у рамках експерименту отримав жіночий екіпаж, який пройшов початкову підготовку в Об'єднаному навчальному центрі ВМФ в Санкт-Петербурзі (3 міс.), а тепер тренується в Криму в диверсійному загоні морського спецназу.
Нервування воєнних злочинців через прагнення України створити міжнародну платформу для деокупації Криму
Чітка позиція української влади щодо необхідності створення переговорної платформи високого рівня для підготовки деокупації Криму і Севастополя викликала нервову реакцію діячів, які брали активну участь у забезпеченні захоплення Криму Російською Федерацією у 2014 році.
Зокрема, на цю тему висловились воєнні злочинці Михайло Шеремет (т.зв. «депутат Держдуми РФ»), Сергій Цеков (т.зв. «сенатор від Криму» у Раді Федерації РФ) і контрольований Росією «громадський» діяч Заур Смірнов, які намагалися підкреслити «безперспективність» цього шляху, але водночас визнали, що подібна платформа може бути створена завдяки підтримці міжнародних партнерів України.
Україна продовжуватиме зусилля у цьому напрямку, зокрема, з метою захисту прав людини, які системно порушуються державою-окупантом.
Так, минулого тижня правозахисний центр «Меморіал» визнав ще 6 фігурантів кримських «справ Хізб ут-Тахрір» політичними в’язнями. Так само організація Аmnesty International визнала в'язнями совісті інших шістьох кримських політв'язнів, фігурантів ялтинського «справи Хізб ут-Тахрір» Еміра-Усеїна Куку, Мусліма Алієва, Вадима Сірука, Енвера Бекірова, Арсена Джеппарова і Рефата Алімова (22 червня буде розглядатися апеляція на вирок по їхній справі, винесений у листопаді 2019 р.).
19 червня, підконтрольний Кремлю «верховний суд Криму» розглядає апеляцію, подану на ухвалу окупаційного «Київського райсуду» Сімферополя з обрання запобіжного заходу українському військовому Євгену Добринському, якого, за наявною інформацією, наприкінці травня 2020 року викрали з місця несення служби поблизу адміністративної межі з Кримом.
Архієпископ Сімферопольський і Кримський Климент (ПЦУ) наразі намагається отримати статус громадського захисника в кримінальній справі українського активіста Олега Приходька, якого затримали у жовтні 2019 р. і звинуватили у підготовці теракту та незаконному виготовленні вибухівки. По суті, клопотання архієпископа буде розглянуте на наступному судовому засіданні.
*****
Зведення підготовлено за сприяння розвідувального співтовариства України, Державної прикордонної служби України, Командування ООС, Представництва Президента України в АР Крим, Донецької та Луганської ВЦА, Херсонської ОДА.
Дякуємо колегам за співпрацю.